Göz Çevresi Estetiği

Op. Dr. Murat TEZCAN

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı

Genelde göz kapağı denilince gözün üstündeki yapı anlaşılır ama aslında gözümüzde üst ve alt olmak üzere 2 göz kapağı bulunur. Göz kapağının temel fonksiyonu gözü korumak ve nemli tutmaktır.

Göz kapağında vücudumuzun en ince derisi yer alır. Deri tabakasının altında ise göz kapağını kapatan ve açan kaslar vardır. Kirpikler göze doğru gelen toz ve yabancı maddelere karşı erken uyarı görevi gören kıllardır. Göz kırpma refleksi ise bir tür göz koruyucu reflekstir. Ayrıca göz kapağı uyurken gözün kurumasını engeller.

Bu fiziksel görevleri yanısıra gözlerin duygusal fonksiyonları da vardır.Gözler insanlar arasında bir anlaşma aracıdır, dil yalan söylese de gözlerin yalan söylemeyeceği malumdur. Gözümüzle güler, kızgınlığımızı gözümüzle ifade ederiz. Gözler aşk dolu da bakabilir nefret de saçabilir. Tüm bu fonksiyonel ve emosyonel görevlerin yanısıra göz kapakları, kişinin genç, sağlıklı, dinlenmiş görünmesine ve yüzün estetiğine de katkı yaparlar. Görüldüğü gibi gözün fonksiyonları çok yönlüdür.

​Yaşın ilerlemesi ile birlikte vücudun tüm diğer yapılarında olduğu gibi göz kapaklarında da bazı değişiklikler olur. Ayrıca bazı sistemik hastalıklar (troid bozuklukları, böbrek hastalıkları, allerjiler gibi) ve alkol kullanmak göz kapaklarında bazı sorunlar yaratabilir.

Yaşlanma ile birlikte üst göz kapağında daha çok cilt sarkması, alt kapakta ise torbalanma gözlenir. Her iki durum da kişiyi yorgun, yaşlı, hasta ve uykusuz gösteririr. Bu durumlarda göz kapağı estetiği denen ameliyat uygulanır. Bu ameliyatın diğer adı ''blefaroplasti''dir.

​Göz kapağı estetiği sadece estetik amaçla yapılan bir işlem değildir. Özellikle üst göz kapağında aşırı sarkma kişinin görüşünü engeller hale gelirse fonksiyonel amaçla da bu işlem yapılabilmektedir.

Etiketler : göz çevresi estetiği nedir?, bursa göz çevresi estetiği, göz çevresi estetiği bursa, bursa göz çevresi ameliyatı, göz çevresi ameliyatı bursa, alt göz kapağı estetiği, üst göz kapağı estetiği, dört kapak stetiği, kaş kaldırma, ptoz, tear trough deformitesi, göz altı torbaları, göz altı torbalarının zararları nelerdir?, göz kapağı ameliyatıTüm gelişmelerden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun :
BİZİ TAKİP EDİN!