Burun Estetiği Ameliyat Sonrası

Op. Dr. Murat TEZCAN

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı

Güncelleme Tarihi : 03.03.2024-- 05:51:31

Burun ameliyatınızdan sonra iyileşme süreci zaman ve sabır gerektirir. Ameliyat sonrası bakıma aktif olarak katılmanız, ameliyat kadar önem taşımaktadır.

Aşağıda sıralanan konuları ameliyat ettiğim hastalarıma öneriyorum, tabii ki her doktorun farklı farklı tavsiyeleri olabilir.

1. Ameliyattan sonra burnunuzun içinde tamponlar ve burun ucunda bir gazlı bez olacaktır. Gazlı bezin arada kanlanması normaldir. Bu gazlı bez arada hastanedeki hemşireler tarafından değiştirilecektir. Ameliyattan sonra gözlerinizin etrafında şişlik ve kızarıklık-morluk olabilir. Özellikle ameliyattan sonraki ilk sabah uykunun da etkisi ile bu şişlik ve morluklar artabilir.

Şişlik ve morluklar 2. günden itibaren azalmaya başlayacaktır. Burnunuzun içindeki tamponlar nedeni ile burnunuzdan nefes alamıyor olabilirsiniz. Bu dönem süresince ağzınızdan nefes almalısınız. Tamponların burnunuzda kalma süresini doktorunuz belirleyecektir.

2. Ameliyattan sonraki ilk 6 saat bir şey yiyip içmemeniz gerekmektedir. Bu süre zarfında vücudunuzun aç ve susuz kalmaması için size serum takılacaktır. İlk altı saatten sonra sıvı gıdalar tüketmeye başlayacaksınız ve bu konuda hemşireler size yardımcı olacak. Yudum yudum içeceğiniz meyve suyu, su ve hafif içecekler ağızdan nefes almanın neden olduğu ağız kuruluğunu biraz olsun hafifletmeye yardımcı olacaktır. Yumuşak, kolay çiğnenen gıdalar yiyiniz. Dudaklarınızı nemli tutmak için jel veya dudak kremleri kullanınız.

3. Sadece doktorunuz tarafından verilen ilaçları kullanınız. Aspirin, aspirin içeren ilaçlar ve kan pırtılaşmasını engelleyici ilaçlar kullanmayınız.

4. Burnunuzda pansumanlar duruyorsa ,uyurken veya dinlenirken başınızı, altında en az iki yastık olacak şekilde yüksekte tutunuz. Mümkün olduğu kadar, gün boyu başınızı dik tutmaya özen gösteriniz; bu normal kan dolaşımını koruyacak ve ameliyat sonrası oluşacak şişliğin azalmasına yardımcı olacaktır.

5. Ameliyattan hemen sonra burnunuzdan bir miktar kan sızıntısı olması beklenen bir şeydir. İlerleyen günlerde bu pembe /açık kırmızı renkli bir hal alacaktır, fakat sürekli ve aşırı kırmızı kan geliyorsa, durumu doktorunuza bildirmelisiniz.

6. Ameliyattan çıktığınızda, burnunuzun üzerinde iki kat plaster ve bir alçı olacaktır. Bunlar, burnunuza şekil vermek kadar burnunuzun korunması için de önemlidir. Bu pansumanlara dokunmayınız ve bozmayınız; bir hafta içerisinde doktorunuz tarafından çıkarılacaktır.

7. Burnunuzun altındaki küçük tampon, gerektikçe değişebilir (veya hiçbir sızıntı yoksa çıkarılıp atılabilir).

8. Burun deliklerinizi ovalamayınız veya burnunuzu silmeye teşebbüs etmeyiniz. Burnunuzu çarpmamaya özen gösteriniz. Önden düğmeli kıyafetler giyiniz. Tişörtlerden ve balıkçı yaka giyeceklertercih etmeyiniz.

9. Dişlerinizi dikkatle fırçalayınız ve sadece yumuşak bir diş fırçası kullanınız.

10.Ameliyatınızdan sonra iki hafta süreyle ıkınmaktan, eğilmekten, ağır şeyler kaldırmaktan (özellikle küçük çocuklarınızı kaldırmak), efor gerektiren egzersizlerden ve spordan kaçınınız.

11. Bir ay süre ile direk güneş ışınına maruz kalmaktan kaçınınız.

12. Burnunuzun dışındaki pansumanlar çıkarıldığında çevre dokularda bir miktar şişme ve renk değişikliği fark edeceksiniz. Burnunuz şiş ve ucu fazla kalkık görülebilir. Bu zamanla kendiliğinden düzelecektir.

13. Burnunuzun ucunda ve bazen de üst dudağınızda uyuşukluk hissedebilirsiniz. Bu birkaç hafta içinde kaybolacaktır.

14. Tamponlar çıkarıldıktan sonra, burnunuzu nazikçe günde 2-3 kez kulak temizleme çöpü ile ve musluk suyu kullanarak temizleyebilirsiniz. Kulak temizleme çöpünü burun deliğinizden yukarı doğru sokmayınız.

15. Tamponlar alındıktan sonra dahi, burnunuz tıkalı olacaktır. Bu, dokuların cerrahiye normal yanıtıdır. Bir hafta süre ile burnunuzu sümkürmeye çalışmayın. Aksırmak, sümkürmek zorunda kaldığınızda, her iki burun deliğiniz açık şekilde bunu nazikçe yapınız. Şayet hapşırmak zorunda kalırsanız ağzınız açık hapşırınız.

16. Ameliyatınız boyunca almış olduğunuz ,sakinleştirici veya uyuşturucu ilaçların kullanımından sonra bitkinlik ve halsizlik oldukça sık görülür. Bir veya birkaç gün içerisinde kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz. Bazen de uykusuzluk olabilir. Bunu hafifletmeye yardımcı olmak için, ilk hafta uyku ilacı önerilebilir.

17. Burnunuzun ameliyattan sonraki ilk görünümü sizi şaşırtabilir. Sabırlı ve gerçekçi olmanız gerektiğini hatırlayınız. Unutmayınız ki burnunuz cerrahi bir girişime maruz kaldı ve zaman içinde ödemlerin geçmesiyle son şeklini alacaktır. Burnunuzun tam anlamıyla iyileşmesi 6 ile 12 aylık bir süre gerektirebilir.

18. Pansumanlar alındıktan sonra normal iş hayatınıza dönebilirsiniz (yaptığınız işin türüne bağlı olarak). Küçük morluk ve kızarıklıkların gizlenmesine yardımcı olmak için makyaj kullanılabilir.

19.Ameliyat sonrası randevularınızın hepsine gittiğinizden emin olunuz. Bunlar, doktorunuzun iyileşmenizi ve burnunuzun gelişimini takip etmesi ve burnunuzun görünümündeki gelişimi değerlendirmek için çekilecek ameliyat sonrası fotoğraflar için de gereklidir. Ameliyat sonrası randevular, genellikle ameliyattan 1 hafta, 1 ay, 3 ay ve 6 ay sonraya verilir.

20.Ameliyat sonrası dönemde zorunlu olmadıkça iki ay gözlük kullanmayın.

Etiketler : burun estetiği ameliyat sonrası, burun estetiği ameliyat sonrası ne yapmamız gerekir, burun estetiği ameliyat sonrası neler yapılabilir, burun estetiğinin önemi, burun estetiğinin yararları, burun estetiğinin faydaları, burun estetiğinin yararları nelerdir, burun estetiğinin önemi nelerdir, burun estetiğinin sonuçları, burun estetiğinin sonuçları nerlerdir, burun estetiğinin zararları var mıdır, burun estetiğinin zararları nelerdir, bursa burun estetiği ameliyatı, burun estetiği ameliyatı bursa, burun estetiği ameliyatı, bursa burun estetiği, burun estetiği bursa, burun estetiği, estetik, bursa burun ameliyatı, burun ameliyatı bursa, burun ameliyatıTüm gelişmelerden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun :
BİZİ TAKİP EDİN!