Burun Estetiğini Anlamak

Op. Dr. Murat TEZCAN

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı

Güncelleme Tarihi : 02.06.2023-- 17:06:16

Burun çok ufak bir hacmin içinde deri, mukoza, sinir, damar, kemik ve kıkırdaktan oluşan hem fonksiyonel (koku alma, nefes alma) hem de estetik yönü olan bir organdır. Yüzümüze karakteristik özelliklerini kazandırır. Yüzümüzün orta noktasında yer alan bu organın ameliyatını yapabilmek maharet, deneyim, estetik kavramını içselleştirmiş olmak ve üç boyutlu düşünebilme yeteneği gerektirir.

Dünyaca ünlü Amerikalı Plastik Cerrah Rollin Daniel ''Rhinoplasty'' adlı kitabında ilk 100 burun estetiğinden bahseder. En az 100 burun estetiği yapılmadan bu konuda ortalama bir deneyim elde edilmemiştir. Eğer daha komplike ve daha zorlu burunlardan bahsediyorsak bu deneyimin daha da üst seviyelerde olması zorunludur.

Çünkü burun estetiği ameliyatı;

-Basit olmayan ve komplike bir teknikle yapılır.
-Tek bir yöntemle bütün burunlara çözüm sağlamak mümkün değildir.
-Bu ameliyatta kolay ve kısa bir yoldan deneyimli hale gelmek söz konusu değildir. Zamanla ve ne kadar çok ameliyat yapılırsa o kadar çok deneyimli olunur.
-Burun estetiği, ameliyat öncesi, ameliyat ve ameliyat sonrasını içeren bir bütündür ve tümünün kusursuz bir biçimde tamamlanması ile iyi sonuç elde edilir.

​Tüm bu deneyim, planlama, titizlik, ve üç boyutlu düşünebilme yetisine rağmen burun estetiğini bazı riskleri vardır. Burada önemli olan bu risklerin düşük oranda olması ve risk meydana geldiğinde doktorunuzun bunun telafisini de yapabiliyor olmasıdır.Tüm gelişmelerden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun :
BİZİ TAKİP EDİN!