Burun Estetiğini Kim Yapar

Op. Dr. Murat TEZCAN

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı

Güncelleme Tarihi : 03.03.2024-- 05:40:12

Bu soru, estetik cerrahinin daha geniş kitlelere hitap etmesi ve burun estetiği ameliyatına talebin artmaya başlaması ile sorulur oldu. Zira daha öncesinde burun estetiği ameliyatı neredeyse tamamen Plastik Cerrahlar tarafından yapılırdı. Artmış hasta potansiyeli bazı diğer branşlardan bazı doktorlarıda estetik ameliyat yapmaya yöneltti.

Plastik Cerrahi Dışındaki bazı doktorlar'da uzmanlık eğitimleri boyunca pek çok burun ameliyatına girerler, ancak bu ameliyatların büyük bir kısmı nefes alma güçlüğü için yapılan ameliyatlardır. Fakat Plastik Cerrahların uzmanlık eğitimleri boyunca girdikleri burun ameliyatlarının büyük bir kısmı estetik amaçlıdır.

Plastik Cerrahi Dışındaki bazı uzmanlık alanlarındaki cerrahlar burun ameliyatını Fasyal (Yüz) Plastik Cerrahların yapması gerektiğini ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Fasyal Plastik Cerrahların %60'ının KBB olduğunu söylerler.

Ülkemizde Fasyal Plastik Cerrahi adında bir uzmanlık dalı yoktur. Kendisini Fasyal Plastik Cerrah olarak tanıtan bir doktrodan bunu belgeleyen ve Sağlık Bakanlığı tarafından verilmiş Fasyal Plastik Cerrah diplomasını görmek istediğinizde durum netleşecektir.

ABD'de Fasyal Plastik Cerrahi adı altında bir branş vardır. Plastik Cerrah ve KBB uzmanları kendi uzmanlıkları üzerine 1 yıllık bir eğitim aldıktan sonra Fasyal Plastik Cerrah adını alırlar ve bundan sonra sadece yüz estetiği ameliyatı ile ilgilenirler. Yani bundan sonra bir KBB uzmanı hem bademcik ameliyatı hem de burun estetiği yapamayacaktır. Aynı şekilde bir Plastik Cerrah da hem burun estetiği hem de meme estetiği ameliyatı yapamayacaktır. Çünkü artık KBB veya Plastik Cerrahi uzmanı değil Fasyal Plastik Cerrahi uzmanıdır.

Ülkemizde Fasyal Plastik Cerrahi diye bir branş yoktur. Yüz estetik cerrahisi Plastik Cerrahi branşının alt konusudur. Fasyal Plastik cerrah olduğunu iddia eden bazı doktorların yüz estetiği adı altında sadece burun estetiği ile ilgilendiklerini, ama mesela yüz germe, kulak estetiği ve göz kapağı estetiği gibi ameliyatları yapamıyor olmaları da ayrı bir gerçektir.

​Burun estetiği ameliyatını, bu konuda deneyimi ve eğitimi olan bir doktorun yapması en doğru olandır. Burun estetiği ameliyatı olmayı düşünen kişilere tavsiyemiz; başvurduğu doktorun daha önce yapmış olduğu burun ameliyatlarının fotoğraflarını görmesi ve estetik cerrahi konusundaki birikimini sorgulamasıdır.

Etiketler : burun estetiğini kim yaparburun estetiğinin önemi, burun estetiğinin yararları, burun estetiğinin faydaları, burun estetiğinin yararları nelerdir, burun estetiğinin önemi nelerdir, burun estetiğinin sonuçları, burun estetiğinin sonuçları nerlerdir, burun estetiğinin zararları var mıdır, burun estetiğinin zararları nelerdir, bursa burun estetiği ameliyatı, burun estetiği ameliyatı bursa, burun estetiği ameliyatı, bursa burun estetiği, burun estetiği bursa, burun estetiği, estetik, bursa burun ameliyatı, burun ameliyatı bursa, burun ameliyatıTüm gelişmelerden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun :
BİZİ TAKİP EDİN!