Burun Tipleri

Op. Dr. Murat TEZCAN

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı

Güncelleme Tarihi : 03.03.2024-- 05:03:13

Burun estetiğine neden olan burundaki şekil bozuklukları genel olarak şunlardır:

Küçük burun: Yüzün geneline göre burnun ufak olduğu durumdur. Burnu belirginleştirip büyütmeye yönelik ameliyat yapılır.
Kısa burun: Doğuştan burun kemiklerinin küçük olması veya daha sıklıkla iyi yapılmamış bir burun estetiği sonrası gelişen durumdur.
Uzun Burun: Burun kökü ile burun ucu arası mesafenin uzun olduğu burunlardır. Bu tip burunlar aynı zamanda kemerli ve ucu düşük burunlardır.
Geniş Burun: Önden bakışta burun sırtının yayvan ve geniş görüldüğü burunlardır.
Büyük Burun (Makrorinia): Burnun, yüzün genelinde aşırı büyük durduğu burun tipidir. Burnun her açıdan küçültülmesini sağlayacak bir ameliyat planlanır
Düşük Burun: Burun ucu ile dudak arasındaki açının dar olduğu burunlardır. Bu açı genelde kadınlarda 100-110 derece, erkelerde ise 90 derece civarında olmalıdır.
Dar Burun: Burun sırtının adeta çimdiklenmiş gibi dar ve ince durduğu burunlardır ve beraberinde çoğunlukla nefes alma problemi eşlik eder.
Grek Burnu: Alın çizgisinin devamı halinde kemer olmadan düz devam eden burun tipidir. Normal şartlarda alın ile burun arasında kavisli bir geçiş olması beklenir, bu tip burunlarda ise bu kavis yoktur ve burun adeta alnın devamı gibidir. Ameliyat sırasında bahsedilen kavis oluşturulur.
Kemerli (Kemik) Burun: Roma Burnu, Aquilinus Burun veya Kartal burnu olarak da bilinir. Büyük bir kemer ile karakterize olan uzun kavisli burunlara verilen addır.
Kemerli (Kıkırdak) Burun: Burnun daha çok uç kısmına doğru kemerli olduğu durumdur.
Nubian Burun: Burun kökünün göreceli olarak dar, burun sırtının ve burun ucunun ise geniş ve yayvan olduğu durumlardır. Bu tip burunların ameliyatında burun ucu daraltılıp burun kökü genişletilerek harmoni sağlanır.
Semer Burun: Kemik ve/veya kıkırdak çatıda çökme sonucu burunda gelişen şekil bozukluğudur. Darbe, enfeksiyon veya septum ameliyatlarına bağlı olarak gelişebilir.
Asimetrik-Eğri Burun: Doğuştan veya sonradan burna alınan bir darbe sonucu burnu sağa veya sola yatık olduğu burun tipidir.
Ucu Dar Burun: Uç kısmın ince ve dar olduğu burun.
​Ucu Geniş ve Hacimli Burun: Özellikle uç kısmın ve kanatların etli olduğu burunlardır. Ucu Uzun (Pinokyo) Burun: Burun ucunun aşırı büyük ve uzun olduğu burunlardır.

​​​​​​

Etiketler : bursa burun ameliyatı, burun ameliyatı bursa, bursa burun estetiği, burun estetiği bursa, burun tipleri, burun tipleri nelerdir?, nasıl burun tipleri vardır?, burun tipleri nasıl düzeltilebilir?, burun estetiği nasıl yapılır?, Tüm gelişmelerden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun :
BİZİ TAKİP EDİN!