Dolgu

Op. Dr. Murat TEZCAN

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı

Güncelleme Tarihi : 03.03.2024-- 05:23:36

Vücuttaki özellikle de yüzdeki kırışıklıkların tedavisi için kullanılan maddelerdir. Dolgu ya kişinin kendi yağı kullanılarak yapılır ya da sentetik dolgu maddeleri ile yapılır. Kişinin kendi yağının kullanıldığı durumlarda hastanın hastane şartlarında olması ve kısa süreli de olsa anestezi alması gerekir. Ancak günümüz dünyasında daha kolay ve basit çözümler daha rağbet gördüğü için yağ dolgusunu herhangi bir nedenle ameliyat olan hastalara ya da yüzünde çok fazla hacim kaybı olanlarda öneriyoruz. Sentetik dolgular ise ofis şartlarında ve kısa sürede yapılabildikleri için daha çok tercih edilmektedirler.

Sentetik dolgu maddeleri genelde 2 şekilde elde edilir. Daha eski jenerasyon dolgu maddeleri hayvan kaynaklı olup düşük ihtimalle de olsa allerjik reaksiyon potansiyeli taşıdıkları için önceden hasta üzerinde test edilmeleri gerekir. Günümüzde kullanılan yeni jenerasyon dolgu maddeleri ise genelde Hyalüronik Asit içeriğinde olup, allerjik potansiyelleri çok çok düşüktür ve teste gereksinim olmadan uygulanabilmektedirler.

​Dolgu maddelerinin sonucu anında görülebilmektedir. Kliniğimize yüzünde kırışıklarla gelen bir kişi 10-15 dakikalık bir işlem sonrasında tüm bu yaşlanma belirtilerinden kurtulmuş olarak kliniğimizden ayrılabilmektedir.

Dolgu maddeleri kalıcı ve kalıcı olmayan (6-12 ay etkili) diye ikiye ayrılmaktadır. Kalıcı dolgu maddelerinde kalıcılığı sağlamak amaçlı içeriğe eklenen maddelerin allerjik reaksiyon potansiyeli taşımaları, eğer bir allerji gelişirse hayat boyu hastamızın sıkıntı çekmesine neden olacaktır. Ayrıca kalıcı dolgularla elde edilen sonuçlar hayat boyu değişmeyeceği için hastanın bu görüntüyü hayat boyu taşıması gerekecek ve değişiklik şansını kaybedecektir. Bütün bu nedenlerden dolayı kliniğimizde kalıcı almayan dolgu maddeleri kullanılmaktadır.

​Dünya çapında yüzlerce marka dolgu maddesi vardır. Bütün bu markaların tarafımızdan test edilip güvenilir olduklarını anlayıp hastaya kullanmamız mümkün olmadığı için sadece FDA onayı olan ve CE belgesi bulunan dolgu maddeleri kullanmaktayız. Bu durumda hasta da doktor da kendilerini güvende hissetmektedir.

Etiketler : dolgu, dolgunun yararları, dolgunun faydaları, dolgunun yararları nelerdir?, dolgunun faydaları nelerdir?, dolgunun önemi, dolgunun çeşitleri var mı?, dolgunun yan etkisi var mı?, dolgunun çeşitli faydaları, dolgu pahalı mı?, dolguyu ssk karşılar mı?, dolgu nerelerde kullanılır?, dolgu ne kadar sürede kullanılır?, dolgu uygulaması nasıl yapılmaktadır?, dolgunun etkisi ne zaman başlar?, uygulama ağrılı mı?, bursa botoks ve dolgu, botoks ve dolgu bursa, bursa botoks, botoks bursa, bursa dolgu, dolgu bursa, dolgu, botoks, dolgu ve botoksunönemi, botoks ve dolgunun yararları,  Tüm gelişmelerden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun :
BİZİ TAKİP EDİN!