Erkeklerde Burun Estetiği

Op. Dr. Murat TEZCAN

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı

Güncelleme Tarihi : 23.09.2023-- 14:55:34

Burun estetiği erkekler arasında giderek artan bir oranda popüler hale gelmektedir. Burun estetiği hastalarımın %40'ını erkek hastalar oluşturmaktadır. Her ne kadar kadın ve erkekte burnun anatomik yapısı ve kullanılan ameliyat tekniği aynı da olsa erkek estetiğinde dikkat edilmesi gereken bazı özel noktalar vardır.

Erkek hastalarda estetik sorunlara solunum probleminin eşlik etme oranı daha yüksektir. Daha aktif hayat süren erkeklerde sportif kazalar ve darbeler nedeniyle septum deviasyonu daha çok görülmektedir. Bu durumda aynı ameliyatta hem şekil hem de fonksiyonel düzeltme yapılmalıdır.

Erkek hastalarda temel amaç, düzgün görünen, yapıldığı belli olmayan ve yüzdeki maskülen görünümü bozmayan bir burun yapmak olmalıdır. Bu amaçla burundaki kemeri alıp burun sırtını oymadan düz hatlı, inceltilmemiş, aşırı kaldırılmamış, burun ile dudak arasındaki açının ortalama 90 derece olduğu erkeksi burunlar tasarlanmalıdır.

​Muayene sırasında bilgisayar yardımı ile burun düzeltmeleri yapılmalı ve hastanın beklentileri öğrenilmelidir. Erkek burnunda kemikler ve burun derisi daha kalın olduğu için ameliyat sonrasında gözlerde morluk ve burunda şişme biraz daha fazla görülebilmektedir.

​Genel kaide olarak erkelerde ameliyat sonrası memnuniyetsizliğin ve revizyon oranının kadınlara göre biraz daha fazla olduğundan yola çıkılarak, erkek hastaların ameliyat öncesi muayeneleri ve psikolojilerinin ameliyata hazırlanması ve arzu edilen burun şeklinin net olarak belirlenmesi daha önemlidir.

Etiketler : erkeklerde burun estetiği, burun estetiği ameliyatı, bursa burun estetiği, bursa erkek burun estetiği, erkeklerde burun estetiği nasıl olur?, en iyi buruna sahip erkekler, doğru burun nasıl olmalı, erkeklerde burun estetiğinin etkileri, burun estetiği erkeklerde değişiklik gösterir mi, bursa erkek burun estetiğiTüm gelişmelerden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun :
BİZİ TAKİP EDİN!