Karın Estetiği Sonrası

Op. Dr. Murat TEZCAN

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı

Güncelleme Tarihi : 09.12.2023-- 23:59:55

Ameliyattan sonra bir gece hastanede kalmak gerekecektir. Ameliyatttan sonraki gün karın dikişlerinizde fazla gerginlik olmaması için hafifçe öne eğik bir biçimde bolca yürümeniz önerilir. Bu hem kan dolaşımınızı hızlandırır, hem barsak hareketlerinizi arttırır. Hastaneden çıktıktan sonra evde dikkat edilmesi gereken konular ise şu şekildedir:

Ameliyatınızdan sonra iyileşme süreci zaman ve sabır gerektirir. Ameliyat sonrası bakıma aktif olarak katılmanız, ameliyat kadar önem taşımaktadır. Aşağıda sıralanan önerileri lütfen uygulayınız. Anlamadığınız konuları doktorunuza sormakta tereddüt etmeyiniz.

1. Ameliyat sonrası 1. haftayı mümkün olduğunca dinlenerek geçiriniz. Ev içinde yürüyüşler yapmanız önerilir ancak mümkün olduğunca merdiven çıkmaktan kaçının.

2. Yürürken dik değil hafifçe öne eğilerek yürümeniz dikişlerinizin gerilmesini engelleyeceği için tavsiye edilir.

3. Dengeli beslenmeye özen gösterin, bol bol su için (Günde 8 bardaktan az olmamalı). Lifli gıdalar tüketmeniz, nekahat döneminde azalan aktiviteniz nedeniyle oluşabilecek kabızlığı engelleyecektir.

​4. Sigara yara iyileşmesini geçiktirir bu nedenle sigaradan uzak durun.

5. Bir ay kadar ağır kaldırmaktan, her türlü spor aktivitesinden (yürüyüş hariç), itme ve çekme hareketleri gibi karnınızı zorlayacak hareketlerden kaçının.

6. 4 hafta cinsel ilişkide bulunmayın

7. Karın kaslarınızı zorlayacak öksürme ıkınma gibi durumlardan kaçının. Öksüsürken karnınızı ellerinizle ya da ufak bir yastık ile destekleyin.

8. Kabız kalmamaya özen gösterin, eğer 2 günden fazla tuvalete çıkamazsanız doktorunuza durumu bildirin.

9. İşinizin niteliğine göre çalışma hayatına dönüşünüz 2-4 hafta arasında değişecektir.

10. Ameliyat sırasında karın bölgenize dren yerleştirildiyse, hastanede hemşire veya doktorunuzun öğrettiği şekilde drenleri düzenli olarak boşaltın. Boşaltılan sıvıları günlük olarak farklı pet şişelerde biriktirip üzerine o günün tarihini atın ve bu pet şişeleri ilk kontrol için doktorunuza gittiğinizde yanınızda bulundurun.

11. Ameliyat sonrasında size giydirilen korseyi 4-6 hafta boyunca çıkarmayınız.

12. Ameliyattan sonra 10-12 gün boyunca karın bölgenizde pansuman ve pansumanın üzerinde özel ameliyat korseniz olacaktır.

13. Pansumanlı olduğunuz süre boyunca pansumanınızı ıslatmayınız.

14. Ne zaman banyo yapacağınıza doktorunuz yaralarınızın iyileşme durumuna göre size söyleyecektir. Banyo yapmanıza izin verildikten sonra korsenizi banyo öncesi çıkarıp hemen sonrasında tekrar giymenizi öneririz.

15. Ameliyat sırasında kullandığımız dikişler gizli, estetik dikiş olduğundan dikiş alınması gerekmemektedir.

16. Uyurken sırtüstü veya yan yatmanızı öneririz. 1 ay kadar yüzüstü yatmanız uygun değildir. Özellikle sırtüstü uyuyorsanız sırtınıza ve/veya ayaklarınızın altına yastık koyarak karın bölgesi dikişlerinizin gerilmesini engelleyiniz.

17. Doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları (antibiyotik ve ağrı kesici) hastaneden taburcu olup eve giderken, eczaneden alıp, her birinden birer kutu kullanmanız önerilir. Pansuman açılıp yara iyileşmeniz tamamlandıktan sonra iz azaltıcı krem kullanmanız gerekecektir. Bu krem günde 2 kez olmak kaydıyla 4 ay boyunca kullanılmalıdır. Bu ilaçların dışında ilaç kullanmanız gerekiyorsa doktorunuzu haberdar ediniz. Özellikle kan sulandıran -Aspirin ve benzeri- ilaçları almayınız. Denize ve havuza ameliyattan 1-1.5 ay sonra girebilirsiniz.

18. Ameliyat sonrası randevularınızın hepsine gittiğinizden emin olunuz. Bunlar, doktorunuzun iyileşmenizi ve ameliyatın sonucunu takip etmesi için gereklidir. Ameliyat sonrası randevular, genellikle ameliyattan 1 hafta, 1 ay, 3 ay ve 6 ay sonraya verilir.

19. Hastaneden çıkarken size verilecek randevu kartında yazılan randevu gününde ve saatinde doktorunuzun ofisinde olmanız gerekir. ​

Etiketler : karın estetiği sonrası, karın estetiği sonrası doktor tavsiyeleri, karın estetiği sonrası nelere dikkat etmeliyiz?, karın estetiği sonrası yapılması gereken hususlar nelerdir?, karın estetiği, bursa karın estetiği, karın estetiği bursa, karın ameliyatı, karın ameliyatı bursa, bursa karın ameliyatı, karın yağlanmasında liposuction mı abdominoplasti mi?, kimler karın estetiğine uygun değildir?, mini karın germe, karın estetiği sonrası, abdominoplasti öncesi dikkat edilmesi gerekenler, karın germe ameliyatı, bursa karın germe ameliyatı, karın germe ameliyatı bursa, bursa estetik cerrah, estetik cerrah bursa, estetik cerrah, kimler operasyona uygundur, ameliyat öncesi ve sonrası karın estetiği ameliyatının yararları nelerdir? Karın estetiği ameliyatının zararları var mıdır?, karın estetiği ameliyatının yararları, karın estetiği ameliyatının zararlarıTüm gelişmelerden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun :
BİZİ TAKİP EDİN!