Plastik Cerrahinin En Zor Ameliyatı : Rinoplasti

Op. Dr. Murat TEZCAN

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı

Güncelleme Tarihi : 23.04.2024-- 14:35:32

Plastik cerrahinin teknik olarak en zor ameliyatı nedir diye sorsak ne düşünürsünüz? Yüz nakli veya kopan bir kolun yerine dikilmesi olabilir mesela. Evet gerçekten de bu tip ameliyatlar teknik olarak zordur, iyi planlama ve ekip çalışması gerektirir. Yine de birçok plastik cerrah bu sorunun cevabını rinoplasti olarak verecektir.

Rinoplasti yüzyıllardır yapılmasına rağmen son 50 yılda popüler olmuş ve uygulanan ileri teknikler sayesinde daha iyi sonuçlar alınan bir ameliyat haline gelmiştir. İster açık, ister kapalı yöntemle yapılsın görmekten çok, hissedilerek gerçekleştirilen bir ameliyattır.

Dışarıdan gözlemleyen birisi ameliyatı yapan doktorun burun içine onlarca tıbbi alet sokup çıkardığını görecek ve tam manasıyla ne yaptığını anlayamayacaktır. Gerçekten de küçük ve dar bir alanda onlarca alet kullanılarak yapılan, 3 boyutlu düşünebilmeyi, estetik-artistik kavramları içselleştirmeyi, el becerisini, milimetrik hassasiyeti ve görünmeyeni hissedebilmeyi gerektiren bir ameliyattır.

Her hastada ve her burunda ayrı teknikleri gerektirir. Ameliyat öncesinde detaylar üzerinde çalışmayı ve adete bir inşaat projesi gibi hastaya özgü bir plan çıkarmayı gerektiren bir ameliyattır. Aksi takdirde her hastanın yüzünde doktorun imzasını andıran ve bakıldığında hangi doktor tarafından yapıldığını hemen anlayabileceğiniz, birbirine benzer burunlar ortaya çıkacaktır.

Yıllar içinde burun estetiğinde de modalar değişmektedir. 1970'lerin burunları genelde Filiz Akın tarzında burunlardı ve doktorlar genelde, kendilerine başvuran hastaların da talebi ile ufak şirin burunları hedeflerlerdi. 80'li yıllar ise burun fizyolojisine daha önem verilen ve burun estetiğinin daha çok açık teknikle yapılmaya başladığı ve böylece daha iyi sonuçların alındığı yıllar oldu.

Günümüz ise burun estetiğinin kişiye özgü yapıldığı daha doğal sonuçların hedeflendiği yıllar olmuştur. Bu kişiye özgü burun tasarımları, solunum fonksiyonuna verilen özel önem ve doğallık kaygısı, zaten teknik olarak zor olan bu ameliyatı daha da zor hale getirmiştir.

​Zira artık tek bir burun şeklini her hastaya uygulamak veya sadece bir burun estetiği tekniğini kullanarak her hastanın sorununu çözmek mümkün değildir. Bu açıdan bakıldığında evet, burun estetiği plastik cerrahinin en zor ameliyatıdır ancak ben ve benim gibi birçok plastik cerrah arkadaşım yapmaktan en çok zevk aldığı ameliyatların başında yine de burun estetiğini sayacaktır.Tüm gelişmelerden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun :
BİZİ TAKİP EDİN!