Silikon Ameliyatının Riski : ''Kapsül''

Op. Dr. Murat TEZCAN

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı

Güncelleme Tarihi : 18.10.2021-- 11:25:49

Silikon ameliyatı diğer birçok ameliyata göre daha kolay, daha az riskli ve sonucu kısa sürede görülebilen bir ameliyattır. Ancak tüm bunlara rağmen silikon ameliyatının da sevimsiz olabilecek komplikasyonları vardır.

Memeyi büyütmek için kullanılabilecek birçok madde varken niçin silikon tercih edilmiş hiç düşündünüz mü?

Silikon maddesi vücutta ''yabancı madde'' etkisi yaratma potansiyeli düşük bir maddedir ancak yine de bazı bünyelerde reaksiyona sebep olabilir. Bunun adı ''kapsül'' denen zar oluşumudur. Kapsül denen doku aslında vücudun silikona verdiği normal tepkidir ve kapsül denen zarın ince olması beklenir.

Ancak bazen kapsül olması gerekenden daha kalın olur ve giderek büzülerek silikonu sıkar. Bu durum dışarıdan bakıldığında doğal olmayan bir meme görüntüsü ve ara ara ağrıya sebep olur.

Kapsül kontraktürü denen bu durum silikon ameliyatının en sevimsiz komplikasyonu olup görülme sıklığı ortalama %15 civarındadır. Bu durum dünya ortalaması olup, bazı konulara özen gösterildiği durumlarda daha düşük olmaktadır.

​Örneğin kendi kliniğimizdeki uygulamalarda bu oran %2 civarındadır. Kapsül oluştuğu takdirde tek tedavisi tekrar ameliyat yapıp kapsül denen dokunun çıkarılması ve yeni bir silikon yerleştirmektir.

Etiketler : silikon ameliyatının riski ''kapsül'', silikon ameliyatının riski var mıdır?, silikon ameliyatının riskleri nelerdir?, silikon ameliyatında hangi maddeler kullanılarbilir?, silikon ameliyatındaki maddeler nelerdir?, bursa meme büyütme ameliyatı, meme büyütme ameliyatı bursa, meme büyütme ameliyatı, bursa meme silikon ameliyatı, meme silikon ameliyatı bursa, meme silikon ameliyatı, bursa silikon ameliyatı, silikon ameliyatı bursa, silikon ameliyatı, meme büyütme ameliyatının önemi, meme büyütme ameliyatının yararları, meme büyütme ameliyatının faydaları, meme büyütme ameliyatının sonuçları, meme büyütme ameliyatının zararı var mıdır, meme büyütme ameliyatının yararları nelerdir, meme büyütme ameliyatının sonuçları nelerdir, silikon ameliyatının faydaları, silikon ameliyatının zararları nelerdir, Tüm gelişmelerden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun :
BİZİ TAKİP EDİN!