Yüz Germe Ameliyatı

Op. Dr. Murat TEZCAN

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı

Güncelleme Tarihi : 03.03.2024-- 05:00:54

YÜZ GERME AMELİYATINA HAZIRLIK

Yüz germe ameliyatı genelde orta yaşın üzerindeki kişilerde uygulanır bu nedenle yaşa bağlı olarak gelişen şeker, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve benzeri durumlar varsa ameliyat öncesi bu durumlar ilgili branş doktorları tarafından değerlendirilmelidir.

Sigara ve alkol kullanımı estetik ameliyatlarda olumsuz etkenlerdir. Bu nedenle ameliyattan 2 hafta önce sigara ve alkolün kesilmesi ya da makul bir seviyeye indirilmesi önemlidir. Sigara kullanımının durdurulması veya aza indirgenmesi ameliyat sonrasındaki 2 haftalık iyileşme döneminde de devam etmelidir.

Aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlar ameliyatta aşırı kanamaya ve ameliyat sonrasında ameliyat sahasında kan birikimine yolaçabilir, bu nedenle başta Aspirin olmak üzere tüm kan sulandırıcı ilaçlar, E vitamini, Ginko Biloba, Omega 3, Coenzim Q10 içeren haplar, ameliyattan 2 hafta önce bırakılmalıdır.

YÜZ GERME AMELİYATI

Yüzdeki yaşlanma bulgularını azaltmak, daha genç ve dinamik görünebilmek için yapılabilecek en radikal girişim yüz germe ameliyatıdır. Bu ameliyat ayrıca facelift veya rhytidectomy adıyla da bilinir. ('Rhytis'' eski Yunancada kırşıklık anlamına gelmektedir.

''Ektomi'' ise cerrahi olarak çıkarmak anlamındadır) Yüz germe ameliyatı tarih boyunca çok değişim göstermiştir. 1970'li yıllara kadar yüz germe deyince sadece yüz cildinin gerilmesi anlaşılmış ve sadece cilt germeye yönelik teknikler kullanılmıştır.

80'li yıllarla birlikte SMAS (Superficial Musculo-Aponeurotic System)denen ve yüz cildi altında yer alan ve derin dokuların geriye doğru ve kulak yönünde gerilmesi popülerleşti. 90'lı yıllar ise SMAS denen yapınında altındaki derin dokuların gerildiği yıllardı.

Günümüzde ise yüz germenin sadece yüz cildini germek olmadığını çok iyi biliyoruz. Artık daha az cildi çıkarıyoruz, SMAS'ı ve derin dokuları aşırı agresif germek yerine kişiye özgü çözümler planlıyoruz.

Yaşlanan yüz cildinde en önemli bulgu sarka iken diğer en önemli göze çarpan değişiklik yüz cildi altındaki hacim kaybıdır. Günümüzde yüz germenin en ayrılmaz parçası germe yanısıra yüze hacim kazandırmaktır.

​Bu amaçla yüze yağ enjeksiyonları ve yüz cildi altındaki yağ yastıkçıklarının dikişlerle asılması gibi yöntemler kullanıyoruz.

Etiketler : yüz germe ameliyatı, yüz germe ameliyatı nedir?, yüz germe, klasik yüz germe nedir?, klasik yüz germe kimlere yapılır?, yüz germe ameliyatı, yüz germe ameliyatı nasıl Yapılır?, ameliyatsız yüz germe gerçekten var mı?, yüz germe ameliyatının tamamlayıcısı olan işlemler, yüz germe ameliyatının çeşitleri, mini yüz germe ameliyatı, yüz germe ameliyatı sonrası, yüzünüzü nasıl genç tutarsınız, yüz germe ameliyatı öncesi ve sonrası fotoğraflar, yüz germe ameliyatının fiyatları, bursa yüz germe, yüz germe bursa, bursa yüz germe ameliyatı, yüz germe ameliyatı bursa, yüz germe ameliyatının yararları nelerdir?, yüz germe ameliyatının zararları var mı?, yüz germe ameliyatının önemi, yüz germe ameliyatı olmam gerektiğini nasıl anlayabilirim?, yüz germe ameliyatı için doktor tavsiyesi, yüz germe ameliyatı için hastane mi yoksa muayehane mi tercih edilmeli  Tüm gelişmelerden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun :
BİZİ TAKİP EDİN!