• El ve Mikro Cerrahi

El ve Mikro Cerrahi

Op. Dr. Murat TEZCAN

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı

El cerrahisi ve mikro cerrahi Plastik Cerrahinin temel konularındandır. Kopan uzuvların (örneğin kol, el, parmak gibi) yerine dikilmesi, yüz nakli, el-kol nakli, vücudun bir yerinden başka bir yere serbest doku nakilleri gibi ameliyatlar mikrocerrahi kapsamındadır.

El cerrahisi çok kapsamlı bir konu olup en çok yapılan el ameliyatları:

-El yaralanmaları
-Dupuytren Kontraktürü: Avuç içindeki cilt altı tabakasının sertleşip büzülmesi ile parmaklarda çekilme oluşması durumudur.
-Karpal Tünel Sendromu: El bileği düzeyinde ele hissiyatını veren sinirin sıkışması, bunun sonucunda da elde uyuşukluk ve güçsüzlük oluştuğu durumdur.
-Trigger Finger(Tetik parmak): Parmağı açıp kaparken bir noktada takılma hissi ile belirir. Takılma nedeniyle parmağı açıp kapatmak ya ağrılı olur ya da hiç yapılamaz
-Ganglion (Snovial Kist): Özellikle el bileğinin üst kısmında görülen sertlik ve şişlik şeklinde gözlenir. El bileği ekleminden köken alan bir tür kisttir. Halk arasında üzerine para bağlanarak geçeceği düşünülse de esas tedavisi ameliyattır.
-Doğumsal El Anomalileri: Polidaktili(bir elde 5 den fazla parmak olması), Sindaktili (parmakların yapışık olması) gibi doğuştan gelen el rahatsızlıklarıdır. Tüm bu bahsedilen durumlar ve daha birçok el yaralanması ve rahatsızlığında Plastik cerrahi müdahalesi gereklidir.Tüm gelişmelerden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun :
BİZİ TAKİP EDİN!